İzmit Haberleri, İzmit Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Başkan Toltar’dan SİT alanı açıklaması

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Dilovası’nda bulunan SİT alanlarının kaldırılması görüşmesi sonrası gerek bazı gazetelerde gerekse bazı muhalefet partisi ilçe başkanı ile sosyal medyada yalan yanlış ve cahilce bilgiler üzerine açıklama yaptı.

Bilindiği gibi Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar geçtiğimiz hafta iki günlük Ankara ziyaretinde bulunmuş ve ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı SİT ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy’u ziyaret ederek, Dilovası’nda bulunan Kara tarla bölgesinden ki SİT alanlarının kaldırılarak konuta açılması talebinde bulunmuştu. Başkan Toltar’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı SİT ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy ziyareti oldukça olumlu geçmesine ve Dilovası Kara tarla mevkiinde bulunan yüzlerce vatandaşın sorununa umut olmasına karşın, konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı açıklamalar üzerine yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Konu yıllardır süre gelen bir kangrendir. 2000’li yıllarda dönemin yönetiminin aldırdığı siyasi bir kararla burada yüzlerce insanımızın mağduriyeti söz konusuydu. Bir alanın SİT alanı olabilmesi için orada tarihi arkeolojik veya tarihi bir olgunun olması gerekiyor. Ancak bu bölgede bunların hiçbiri olmamasına karşın alınan SİT kararı o dönem tamamen siyasi bir kararla alınmış ve yüzlerce vatandaşımız mağdur edilmiştir. Yaklaşık 1000 dönüm alan üzerinde uygulanan bu kararla tapusu olan yüzlerce vatandaşımız bilinçsizce mağdur olmuş ve yıllardır da mağduriyetleri sürmüştür. Kaldı ki bu alan üzerinde bir metre kare bile belediyenin yeri de yoktur.”

“Ancak konunun kamuoyunda yer bulmasının ardından bazı bilinçsiz kesimler tarafından amaç sadece çamur atmak olduğu görülen bu kesimler tarafından ziyaretimiz ve talebimiz karalanmak istenmiştir. Bilinçsizce ve tamamen karalanmak adına yapılan haber ve yorumların karşısında oldukça üzülmüş bulundum. Bir daha belirtmek isterim ki, yaklaşık 1000 dönüm alan içerisinde bir metrekare dahi belediyenin yeri yoktur. Tamamen vatandaşların tapulu arazileridir. Buranın SİT alanından kaldırılması ile yüzlerce mağdur vatandaşımızın sorunu çözülecekken, bazı gazeteler haberi çarpıtarak Tavşancıl halkının rahatsız olduğunu dile getirme basiretsizliği diye yazmıştır. Aksine yıllardır burada arazisi olan yüzlerce vatandaşımız buranın SİT alanından çıkartılması için belediyemize taleplerde bulunmuştur.”

“İlçe olarak bizimde önemli sorunumuzdan biri kentimizin genişleme alanlarının olmayışıdır. İlçemiz Kuzey’de OSB’ler, Batı’da Gebze’nin sınırının dibimizde olması, Güney’de yine OSB’nin ve denizin olmasından dolayı kentimiz genişleme alanı sınırlandırılmıştır. İlçemizin genişleme alanı olan Doğusu Tavşancıl mahallesine doğru alanda ise bu denli anlamsız bir SİT alanı sorununu çözmek biz yerel belediyenin de asli görevi olmaktadır. İlçemizin büyümesi yıllardır süre gelen göç alamama ve büyüyememe sorununu çözmek bizim görevimizdir.”

“İlçemize yeni konut ve nüfus artışının sağlanabileceği bu bölgemizde hem vatandaşın mağduriyetini gidermek hem de ilçemizin genişlemesini sağlamak adına yaptığımız bu adımda ilçe halkı teşekkürlerini iletirken, bazı bilinçsiz kesimler tarafından karalamanın yapılması çok manidardır. Biz görevimizi ve sorumluluğumuzu biliyoruz. Halkımızın mağduriyetinin giderilmesine katkı sunabilmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Kimse bu tür karalamalarla bizleri yıldıramaz aksine doğru yolda olduğumuza ışık tutmaktadırlar.”

Bir önceki yazımız olan Çukurbağ’da mahalle gezisi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri