İzmit Haberleri, İzmit Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kartepe Zirvesi’nde “Darbelerle Mücadelede Siyasal Liderlik” konusu işlendi

Dünyadaki darbeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimini bütün boyutlarıyla masaya yatırıldığı 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu-Kartepe Zirvesi 26 ülkeden 187 entelektüelin katılımıyla sürüyor. İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ejder Okumuş, Erciyes Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ali Korkmaz, Kocaeli Üniversitesi’nden Emre Zengin “Darbelerle Mücadelede Siyasal Liderlik” konulu konferansta darbeler hakkında ilginç detaylar aktardı.

İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, “Tarihin her aşamasında bazen kitleler, bazen liderler, bazen beklenmedik olağanüstü koşullar çok belirleyici olur ve o tarihin akışını değiştirir. Darbelerin önlenmesinde de liderlikler önemlidir. Sosyal bir tarih perspektifinden baktığımızda, son tahlilde belirleyici olanlar toplumsal koşullardır. Toplumsal yapıdır. Kitlelerin devreye girmesidir. Aslında bunları hepsi önemli ama darbelerde liderlerin hayati bir rolü olabilir” dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ejder Okumuş, “15 Temmuz gibi yakıcı, yıkıcı, işgalci, darbeci, çatışmacı, terörist bir olayla karşılaştı bu ülke. Esasen sadece Türkiye karşılaşmadı. Dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşılan olay diğer yerlerde de tesirini gösteriyor. Türkiye tarihi demek aslında darbeler tarihi demektir. 15 Temmuz’da halkın muhteşem bir direnişi oluyor. Bu darbe Amerika ve Avrupa’yı da etkiledi. Çünkü yapılan bu darbenin ötelere uzanan bir ilişki vardır. Bu darbenin bağımsız olması mümkün değildir” diye konuştu.

Kocaeli Üniversitesi’nden Emre Zengin, Tarihteki diğer darbelere bakıldığında 15 Temmuz’daki gibi halk tarafından darbeye karşı tepki gösterilemiyor. Başarısız olan darbe girişimleriyle başarısız olan 15 Temmuz darbe girişimi karşılaştırdığımızda arada büyük fark bulunuyor. Kullanılan mühimmat ve araç gereç açısından da farklılık gösteriyor. 15 Temmuz darbe girişimi kadar organize olmuş bir darbe girişimi dünya üzerinde yok. 15 Temmuz’un en temel farkı halkın darbe girişimine destek vermeyip bir tür direniş içerisine girmesidir. 15 Temmuz’un engellemesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi ve manevi varlığı da önemli yer tutmaktadır” ifadesini kullandı.

Zengin, 15 Temmuz darbe girişiminin engellemesine baktığımızda, halk salt olarak sadece demokrasi için sokak veya meydanlara çıkmıyor. Darbenin engellenmesinde Cumhurbaşkanının lider kimliği de öne çıkmaktadır. Sonuçta toplumsal bir hareketi örgütlü olarak başlatan Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır” açıklamalarını yaptı.

Bir önceki yazımız olan Ağadere Caddesi’nde trafiği rahatlatacak çalışma başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri